Witamy na stronie Politycznej Inicjatywy Obywatelskiej 5RP


Co to jest 5RP - PROJEKT POLITYKA?

powrót do poprzedniego menu
 

Niniejsza inicjatywa powstawała w głowach wielu osób jako żywo zainteresowanych codzienną polityką oraz na forach o charakterze politycznym - na przestrzeni wielu lat. Oto efekt końcowy tych przemyśleń. Mówiąc najprościej, zintegrowana internetowa platforma (Grupa FB, Twitter, Instagram), której celem jest zorganizowanie jednej narodowej debaty politycznej i wypracowanie wspólnego i najlepszego programu politycznego dla Polaków na potrzeby najbliższych wyborów parlamentarnych. Do dnia rejestracji partii politycznej wszystko odbywać się będzie wyłącznie tutaj w internecie.

5RP to internetowa inicjatywa polityczna mająca na celu przekonanie jak największej liczby osób interesujących się polityką do aktywnego udziału w tworzeniu internetowego obywatelskiego programu politycznego, z dala od radykalizmów, ideologii i niewiedzy. Program ten będzie podstawą nowej oferty politycznej dla Polaków w najbliższych wyborach parlamentarnych planowanych na rok 2019.

5RP - PROJEKT POLITYKA to przede wszystkim NOWE STANDARDY w polityce (zero agresji, zakaz atakowania innych partii politycznych, współpraca, szacunek, konstruktywna krytyka, obiektywizm, racjonalizm, merytoryczna debata) oraz łagodne przejście z symbolicznej IV RP do symbolicznej V RP. Nasz projekt zakłada akademickie podejście do dyskusji politycznej oraz obiektywną analizę faktów i rzeczywistości. Chcemy stworzyć warunki do dyskusji i współpracy wielu grup politycznych, od centro-prawicy przez centrum aż do centro-lewicy. Naszym głównym atutem i wyróźnikiem wśród innych partii będzie wspólnie i demokratycznie opracowany program oraz otwartość na koncepcje polityczne płynące z wszystkich stron sceny politycznej. Chcemy stworzyć bank koncepcji politycznych w ramach którego każda propozycja, każdy projekt, każda inicjatywa będą na bieżąco poddawane pod głosowanie internautów oraz komentowanie na forum przez użytkowników forum inicjatywy 5RP.

Wszystkie koncepcje polityczne podzielone są na 18 kategorii tematycznych. Pełna lista dostępna jest tutaj.

ŻELAZNE ZASADY! ZERO CHAMSTWA I AGRESJI!

Powyższe zasady ściśle obowiązują na grupie na FB. Ten projekt przeznaczony jest dla osób na poziomie, które potrafią ze sobą rozmawiać nawet na tematy trudne. Wyłączamy z dyskusji publicznej w naszym projekcie wszelkie dyskusje na tematy wrażliwe takie jak aborcja, związki jednopłciowe, religia w szkole, oraz wszelkie inne agresywne tematy dzielące Polaków, a w zasadzie do niczego nie prowadzące. Na wszystkie z tych tematów każdy będzie miał okazję wypowiedzieć się w specjalnym referendum, o którym więcej napiszemy nieco później...

JEDNA DRUŻYNA

Uważamy, że obecnie w Polsce jeden z filarów polskiej racji stanu   "jedność narodowa" wymaga natychmiastowego remontu. Nasz projekt ten remont bezboleśnie przeprowadzi.  Jak wszyscy wiemy, Polacy są różni. I niech tak zostanie. Naszego kraju nie mogłoby spotkać nic gorszego niż bycie drugą Koreą Północną... Ale na zewnątrz JESTEŚMY JEDNĄ DRUŻYNĄ - i tej zasady chcemy trzymać się w tym projekcie. Wierzymy, że dobry kapitan potrafi tak rozplanować działanie drużyny, by osoby lub grupy agresywnie do siebie nastawione nie miały ze sobą kontaktu w trakcie gry.

NOWOCZESNOŚĆ

Chcemy zaproponować Polakom skok w technologiczną przyszłość. W wymiarze sprawiedliwości (system całkowitej elektronizacji pracy wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania), w administracji publicznej i służbie zdrowia chcemy wprowadzić zasadę "zero papieru", W transporcie proponując budowę nowoczesnego napowietrznego systemu kolejowego w Polsce, który przyjmie na siebie większość obecnego ruchu drogowego. Chcemy również rozpocząć dyskusję na temat elektronizacji pieniądza i automatycznej taksacji, jak również porozmawiać na temat strefy euro, przeanalizować obiektywnie wszystki dane i podjąć najlepszą decyzję.

UNIA EUROPEJSKA

Uważamy, że Unia Europejska również potrzebuje szybkiego remontu kilku swoich ścian z obawy przed rychłym zawaleniem całej konstrukcji. Nie, nie chcemy jej burzyć. Chcemy zorganizować wspólną burzę mózgów wszystkich inżynierów i opracować plan remontu i modernizacji tego wielkiego międzynarodowego liniowca, którym jest Unia Europejska. Eurosceptyków zapraszamy w sposób szczególny - wierzymy, że jesteście najlepszą materią do testowania nowego systemu i liczymy na konstruktywne kontr-argumenty. Tematowi Unii Europejskiej poświęcamy cały dział na naszym forum, gdzie każdy może wypowiedzieć się zarówno pozytywnie jak i negatywnie.

WOLNA POLSKA

Kolejną ważną debatę, którą chcemy przeprowadzić na specjalnie stworzonym forum jest debata dotycząca Polski po 1989 roku. Chcemy dokonać spokojnej, chłodnej i obiektywnej oceny tego czasu, wyciągnąć wspólne wnioski i wprowadzić je w życie.

II OKRĄGŁY STÓŁ

Jednym z naszych najbliższych celów będzie próba zorganizowania w Polsce II OKRĄGŁEGO STOŁU z udziałem wszystkich opcji politycznych. Przygotujemy specjalną platformę internetową na której wspólnie zorganizujemy to przełomowe polityczne wydarzenie. Wierzymy, że jako POLITYCZNE OBIEKTYWNE CENTRUM jesteśmy jedyną grupą, która może pogodzić dwa walczące ze sobą obozy polityczne w Polsce. Mamy dosyć wojny polsko - polskiej. Wierzymy, że osiągnięcie porozumienia jest możliwe przy odrobinie dobrej woli wszystkich stron. Wiemy również, że jeśli nie zrobimy tego my, to nie zrobi nikt inny tego...

PRZECZYTAJ - PRZEMYŚL - POMÓŻ!

Każdego internautę prosimy o poświęcenie chwili na przemyślenie i próbę odpowiedzi na pytanie - czy jesteś w stanie zaproponować od siebie jakąś ciekawą koncepcję polityczną, którą będziesz w stanie przygotować, opisać i bronić jej tez podczas publicznej internetowej debaty politycznej? Przemyśl i dodaj swoją cegiełkę do budowy nowego domu o nazwie POLSKA!

NARODOWY TEST SPÓJNOŚCI

Jeszcze w tym roku planujemy przeprowadzić Narodowy Test Spójności, który wprowadzi do naszego programu wiele propozycji ustawodawczych. Test po krótce polegać będzie na tym, że każdy przedstawiciel każdej opcji politycznej (SP - skrajna prawica, P - prawica, CP - centroprawica, C - centrum, CL - centrolewica, L - lewica, SL - skrajna lewica) otrzyma listę kilkudziesięciu zagadnień politycznych i gotowych propozycji rozwiązań / prrojektów do wyrażenia swojego poparcia (postawienie "+") lub odrzucenia ("-"). Każdy projekt, które otrzyma od wszystkich opcji "plusy" automatycznie wejdzie w skład naszej propozycji programowej w 2019 roku.

PAŃSTWO versus KOŚCIÓŁ

Polska jest państwem świeckim i zdecydowanie chcemy przy tym pozostać. Jednak od czasu podpisania ostatniego konkordatu minęło już sporo czasu i dlatego uważamy, że zbliża się czas rozmowy z Kościołem Katolickim na temat nowej umowy między Polską a Stolicą Apostolską. Wierzymy, że wspólnie uda się wypracować najlepsze rozwiązania dla wszystkich stron. Uważamy, że tylko nieagresywne ugrupowanie centrowe powinno podejmować się dialogu z Kościołem. Pozostałe opcje polityczne są naszym zdaniem albo zbyt agresywnie nastawione do Kościoła, albo zbyt pobłażliwe. 

ELEKTORAT ZMIENNY

Wiemy, że w Polsce wybory wygrywa się w centrum, które od 1989 roku jest w naszym kraju niezorganizowane, rozproszone i nie mające swoich przedstawicieli w Sejmie. To CENTRUM i ELEKTORAT ZMIENNY decydują o tym, kto w Polsce wygrywa wszystkie wybory zarówno prezydenckie jak i parlamentarne. Chcemy się tutaj, między innymi, wspólnie zorganizować. Zapraszamy i czekamy.

ZERO KOMERCJI

Tutaj nic nie zarobisz! To projekt niekomercyjny typu "non-profit". Zero reklam! Tutaj nikt nie będzie rozpraszał Twojej uwagi reklamami.

ZERO PRYWATY

Ponieważ wierzymy, że Polacy w 2019 roku kupią nasz polityczny produkt uprzejmie wszystkich informujemy, że tutaj obowiązuje zasada "ZERO PRYWATY". Potępiamy kolesiostwo i nepotyzm!

Dołącz do nas! | Dodaj własny projekt | Dołącz do debaty


powrót do poprzedniego menu
 
Grupa dyskusyjna na Facebooku 5RP - PROJEKT POLITYKA
 
 
 
FB - FANPAGE INSTAGRAM TWITTER