PROJEKT 104


NASZE PROJEKTY POLITYCZNE

SEKTOR FINANSE

Projekt 104 - Podatek dochodowy od osób fizycznych - wprowadzenie progresji podatkowej, konsultacje społeczne dot. ew. nowych progów


 

Szczegółowy opis projektu

Szanowni Państwo,

TEMAT: SYSTEM PODATKOWY - KONSULTACJA SPOŁECZNA

W toku przygotowania projektu 104 - Podatek dochodowy od osób fizycznych - wprowadzenie progresji podatkowej, chciałbym Was uprzejmie zapytac o następujące rzeczy:

1) Czy powinniśmy wprowadzić progresję podatkową dla osób zarabiających powyżej JEDNEGO MILIONA złotych miesięcznie? Jeśli tak to w jakiej wysokości? Jeśli nie - dlaczego nie? Tutaj proszę pamiętać: progresja podatkowa działa na zasadzie opodatkowywania nadwyżki ponad określony próg podatkowy, a nie całości kwoty. Więcej tutaj: http://metafinanse.pl/jak-dziala-progresja-podatkowa/

2) Czy kwota wolna od podatku powinna zostać zwiększona? Jeśli tak to dla jakich grup? Jeśli nie - dlaczego nie? Czy dla wszystkich?

3) Czy popierasz koncepcję automatycznej taksacji w wysokości 5% zamiast podatku dochowego? Czy był(a)byś w stanie rozważyć takie rozwiązanie?

4) Czy nasz system podatkowy jest skomplikowany i należy go uprościć?

5) Czy zgadzasz się z tym, że fiskus woli kontrolować firmy lokalne niż koncerny międzynarodowe?

6) Czy popierasz obniżenie podatku dochodowego dla małych firm z 19 do 15 procent? Dlaczego tak lub nie?

7) Czy Polska powinna postawić na podobna polityke podatkową jaka jest na Węgrzech, tj. świadomie podtrzymywany jest wyższy VAT, po to, aby wzmocnić klasę średnia natomiast obniżone są podatki dochodowe?

8) Czy popierasz wprowadzenie ulg podatkowych dla firm innowacyjnych i dla innowacyjnych produktów?

9) Czy popierasz koncepcję pełnej elektronizacji kontaktów z urzędami skarbowymi?

10) Czy popierasz wprowadzenie ulg podatkowych na badania i rozwój, które pozwolą nam budować konkurencyjną gospodarkę?

11) Czy polski system podatkowy odstrasza zagranicznych inwestorów?

12) Jak poprawić relacje przedsiębiorców z władzami podatkowymi?

13) Dlaczego twoim zdaniem przepisy podatkowe w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i Rosji są oceniane przez podatników w tych krajach jako najmniej stabilne w Europie?

14) Czy popierasz zakaz wprowadzania zmian w przepisach podatkowych częściej niż raz na dwa lata?

15) Czy powinniśmy maksymalnie uprościć i zelektronizować pracę pracownników Urzędów Skarbowych?

16) Czy jesteś za powołaniem obywatelskiego / samorządowego organu odwoławczego w stosunku do decyzji fiskusa? [chodzi o odciążenie sądów i ciągnących się latami spraw]

Z góry pięknie dziękuję za odpowiadanie podając numer ad1, ad2, itd. Dorzucam jeszcze do rozważenia argumenty za i przeciw progresji:

Wady i zalety progresji

Argumenty za progresją podatkową: za progresywnym opodatkowaniem przemawia teoria malejącej użyteczności krańcowej dochodów i teoria zdolności płatniczej, podatek progresywny jest bardziej sprawiedliwy od liniowego, progresja podatkowa obowiązuje w większości cywilizowanych państw, system podatkowy powinien służyć nie tylko gromadzeniu przez państwo środków finansowych, lecz także redystrybucji dochodu narodowego, na liniowym opodatkowaniu korzystają najbogatsi, Za progresywnym opodatkowaniem dochodów opowiada się większość społeczeństwa

Argumenty przeciw progresji podatkowej: zmniejsza dochody podatkowe (opór podatkowy), sprzyja rozwojowi szarej strefy, utrudnia inwestycje prywatne, brak możliwości opodatkowania u źródła. Duże skomplikowanie podatku co wymaga zatrudniania wysoko opłacanych specjalistów dla jego stosowania Bardzo wiele przypisów jest napisanych w taki sposób że wielu podatników nie potrafi ich zrozumieć nieefektywność i niewydajność podatku gdyż jest on bardzo kosztowny.

[https://mfiles.pl/pl/index.php/Progresja_podatkowa ]

Zapraszamy to debaty klikając tutaj