PROJEKT 111


NASZE PROJEKTY POLITYCZNE

SEKTOR FINANSE

Projekt 111 - Utworzenie w ramach Urzędów Skarbowych Departamentu Doradztwa Podatkowego - reorganizacja Krajowej Izby Skarbowej.


 

Zapraszamy do debaty oraz głosowania tutaj

Szanowni Państwo,
W 2017 roku Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) powstała z połączenia Krajowej Informacji Podatkowej i Informacji Celnej do której kady podatnik może zadzwonić i uzyskać niezobowiązującą poradę w zakresie systemu podatkowego w Polsce.STAN OBECNY:
Jeśli podatnik pragnie uzyskać poradę dotyczącą podatków dzwoni na Infolinię KIS, łączy się z konsultantem, który udziela odpowiedzi na pytanie. Gdy konsultant nie zna odpowiedzi, łączy z ekspertem. Ekspert udziela odpowiedzi na pytanie. Gdy ekspert nie zna odpowiedzi, pytanie jest odroczone; odpowiedź udzielana jest w ciągu siedmiu dni.

W przypadku skomplikowanej sprawy podatkowej Krajowa Informacja Skarbowa może wydać indywidualną interpretację za pośrednictwem dyrektorów izb skarbowych w imieniu Ministra Finansów. Obecny system telefoniczny jest mocno krytykowany przez zwykłych ludzi na niemal wszystkich forach internetowych. Dwa główne zarzuty: długi czas oczekiwwania na połączenie z konsultantem oraz niekompetencja lub zawiłość udzielanych odpowiedzi w ten sposób, że ludzie piszą, że czasami wiedzą mniej po telefonie do KiS niż przed.PROPONOWANE ZMIANY:

1. Utworzenie Departamentu Doradztwa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów odpowiedzialnego za organizacje i funkcjonowanie Działów Doradztwa Podatkowego w każdym Urzędzie Skarbowym w kraju w podziale na Sekcję Podatnika Indywidualnego (Zespół Obsługi Podatnika Indywidualnego) i Strategicznego (Zespół Obsługi Podatnika Strategicznego) i przejęcie KIS - Krajowej Informacji Skarbowej.1. Wprowadzenie Dedykowanego Opiekuna Podatnika Indywidualnego - każdy podatnik wpłacający powyżej miliona złotych do budżetu rocznie automatycznie otrzyma opiekuna w swoim urzędzie skarbowym z którym załatwiać będzie wszelkie sprawy skarbowe, korespondencja tylko w formie elektronicznej i telefonicznej. Podatnik kierować będzie wszystkie zapytania do swojego opiekuna - wszystkie sprawy administracyjne oraz karno-skarbowe nadzorowane będą przez opiekuna, którego zadaniem będzie reprezentowanie interesu podatnika. Projekt zakłada również bepośredni kontakt telefoniczny pomiędzy Opiekunem a Podatnikiem.2. Likwidacja innowacyjnej biometrii głosowej w Krajowej Informacji Skarbowej.

Pomimo nowoczesności i innowacyjności rozwiązania, oraz wielu pochwał i nagród w sektorze bankowym (WBK, BArclays) - ten system nie sprawdza się i nie sprawdzi się na Infolinii Krajowej Izby Skarbowej - brak zaufania osób dzwoniących, brak anonimowości, odstraszanie potencjalnych zainteresowanych poradą podatkową.

3. Elektroniczna Obsługa - wprowadzenie możliwości przesyłania zapytań dotyczących przepisów podatkowych z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Obecnie nie ma możliwości zadania Krajowej Informacji Skarbowej pytania w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego z wykorzystaniem poczty elektronicznej.


4. Utworzenie Zespołu Obsługi Podatnika Strategicznego
Wprowadzenie Dedykowanego Opiekuna Podatnika Strategicznego - każdy podatnik wpłacający powyżej stu milionów złotych do budżetu rocznie automatycznie otrzyma opiekuna strategicznego w swoim urzędzie skarbowym z którym załatwiać będzie wszelkie sprawy skarbowe, korespondencja tylko w formie elektronicznej i telefonicznej.
Podatnik kierować będzie wszystkie zapytania do swojego opiekuna - wszystkie sprawy administracyjne oraz karno-skarbowe nadzorowane będą przez opiekuna, którego zadaniem będzie reprezentowanie interesu podatnika.Czy popierasz proponowane zmiany?

TAK / NIE / NIE MAM ZDANIA


Zapraszamy do debaty oraz głosowania tutajLINKI:
http://www.kis.gov.pl/start

http://biznes.onet.pl/podatki/wiadomosci/krajowa-informacja-podatkowa-infolinia-podatkowa/4r2633
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/101143,infolinia-do-spraw-podatkowych.html
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/356832,informacja-podatkowa-nie-odpowie-na-pytania-przeslane-e-mailem.html
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/874398,dzwonisz-na-krajowa-informacje-podatkowa-fiskus-zidentyfikuje-cie-po-glosie.html
http://www.mf.gov.pl/pl/krajowa-administracja-skarbowa/kontakt/krajowa-informacja-skarbowa