PROJEKT 151


NASZE PROJEKTY POLITYCZNE

SEKTOR ADMINISTRACJA

Projekt 151 - Reforma Administracyjna – redukcja województw, wprowadzenie nowych regionów administracyjnych w Polsce, redukcja biurokracji, łączenie działów kadr i zakupów


STATUT PROJEKTU: WSTĘPNIE ODRZUCONY w dniu 13/11/2017
PRZECIW: 129 głosów - ZA: 12 głosów
 

Pytanie w głosowaniu

Który wariant podziału administracyjnego Polski popierasz?

  • A) AKTUALNY 16 WOJEWÓDZTW
  • B) ZREDUKOWANY DO 10 WOJEWÓDZW
  • c) STARY SYSTEM 48 WOJEWÓDZTW

Szczegółowy opis projektu

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam do pierwszej debaty internetowej na temat propozycji projektu numer 151.Jak wiemy, zasadniczo istnieją trzy teorie dotyczące reorganizacji i modernizacji podziału administracyjnego Polski.1) NIC NIE ZMIENIAĆ - czyli pozostawienie takiej ilości województw jak jest obecnie czyli 16 województw, a jedynie skupić się na uszczupleniu kadr w urzędach wojewódzkich poprzez np. łączenie działów, elektronizację i redukcję zbędnej biurokracji

2) ZREDUKOWAĆ - czyli redukcja do 10 województw ze względu na oszczędności w wydatkach na administrację i reorganizację - założenia projektu 161

3) ZWIĘKSZYĆ - czyli powrócić do starego systemu czyli 49 województw. Ten pogląd zazwyczaj wspierany jest argumentami, że ludzie z mniejszych byłych miast wojewódzkich emigrują do większych wojewódzkich pozostawiając tamte miastami emerytów.

Niniejszy projekt 161 wspiera teorię numer dwa czyli REDUKCJĘ WOJEWÓDZTW oraz propozycję nowego podziału administracyjnego - video załączony plik, który ma charakter jedynie podglądowy i orientacyjny oraz uproszczony dwuszczeblowy podział administracyjny:

URZĄD WOJEWÓDZKI - WOJEWÓDZTWO - WOJEWODA
URZĄD MIEJSKI - POWIAT - BURMISTRZDzisiejszy podział administracyjny jest trudny, skomplikowany i nie do ogarnięcia przez normalnego człowieka. Reformę Administracji Publicznej należy rozpocząć od ustalenia nowego podziału administracyjnego Polski z jednoczesmym maksymalnym przeniesiem większości spraw jakie zwykly obywatel musi załatwić w Urzędzie Wojewódzkim do Urzędu Miejskiego (gmina). Procedurę paszportową, którą aktualnie wykonuje się poprze Urzędy Wojewódzkie chcemy przenieść w 100% do Internetu (Projekt 165) - obywatel będzie tylko odbierał paszport w najbliższym URZĘDZIE MIEJSKIM.Dwa zdania o poziomie skomplikowania dzisiejszego podziału władzy w Polsce. Mamy powiat, starostwo powiatowe, rada powiatu, zarząd powiatu. A do tego starosta powiatu i starostwo powiatowe nie są tym samym. To sześć różnych rzeczy. Zarząd powiatu nie jest ani powiatem, ani radą powiatu, ani starostwem powiatowym. Województwo, sejmik województwa, zarząd województwa, marszałek województwa, urząd marszałkowski, jednostki organizacyjne województwa to podobnie inne formy i urzędy. Urząd wojewódzki nie jest częścią samorządu województwa. Zarząd z marszałkiem województwa mają odrębny urząd marszałkowski. Urząd wojewódzki to nie to samo co urząd marszałkowski. Przewodniczącym rady powiatu nie jest przewodniczący zarządu powiatu, gdyż tym ostatnim jest starosta powiatu, a tym pierwszym jakiś inny radny powiatu. Jednostka organizacyjna i komórka organizacyjna to nie to samo.
Wszystko zagmatwane i skomplikowane.[obszerny opis znajduję się tutaj: http://www.mrog.org/1647/jak-to-wszystko-odroznic-w-samorzadach ]

Pierwotny plan rządu Buzka zakładał redukcję liczby województw z 49 do 12. W wyniku sejmowej obróbki reformy Buzka powstały takie kurioza jak samorządowo-rządowe województwa liczące ok. milion mieszkańców ze stolicami w miastach zamieszkiwanych przez nieco ponad sto tysięcy ludzi. To casus opolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego czy podlaskiego – czyli województw, których istnienie nie ma ekonomicznego ani administracyjnego sensu.


Pora też skończyć z dublowaniem administracji regionalnej, skoszarowanej w urzędach wojewódzkich i marszałkowskich. Obie grupy urzędów są przede wszystkim hodowlą dobrze opłacanych stanowisk (nie mylić z miejscami pracy) dla krewnych i znajomych polityków rządzącego układu. Bez znaczenia, z których partii się on aktualnie wywodzi.

[żródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/16-wojewodztw-to-zdecydowanie-za-duzo-7220644.html ]


Tutaj również szeroki opis podziału administracyjnego: http://www.instytutobywatelski.pl/24869/komentarze/polityka-komentarze/analiza-propozycje-tworzenia-nowych-wojewodztw

oraz dodatkowy ciekawy artykuł:
http://jagiellonski24.pl/2016/02/03/dudek-dlaczego-akurat-16-wojewodztw /

W związku z powyższym, prośba o głosowanie, która teoria podziału administracyjnego Polski jest twoim zdaniem najlepsza dla Polski?
Proszę pamiętać - patrzymy z punktu widzenia zarządzania państwem oraz budżetu i finansowania administracji publicznej.

Za wszelkie koncepcje, pomysły, komentarze, uwagi, rady, a nawet poprawki - z góry serdecznie dziękuję i zapraszam do głosowania.
Projekt, który zdobędzie największą ilość głosów zostanie umieszczony na stronie projektu 161 pod adresem: http://www.5rp.pl/projekty/151/  jako wersja robocza publiczna.

Do naszego programu wejdzie oficjalnie dopiero po głosowaniu końcowym dokonanym przez użytkowników serwisu 11 listopada 2018 roku.

Dziękujemy za odddany głos i dyskusję!