PROJEKT 402


NASZE PROJEKTY POLITYCZNE

SEKTOR ŻYWNOŚĆ

Projekt 402 - Zakaz sprzedaży słodyczy przy stoiskach kasowych


 

Zapraszamy do dyskusji, zadawania pytań oraz głosowania tutaj

Szanowni Państwo,
głównym założeniem projektu jest wprowadzenie zakazu sprzedaży słodyczy impulsowych w strefach kasowych, w tym wszystkich niezdrowych produktów takich jak batoniki, czekoladki i gumy do żucia. W ich miejsce natomiast sprzedawcy mieliby obowiązek ekspozycji produktów naturalnych i zdrowych (lista takich produktów do uzgodnienia). Drugim założeniem projektu jest ograniczenie dostępu i konsumpcji słodyczy przez dzieci w wieku szkolnym. 

UZASADNIENIE

W „złotej strefie przykasowej” nie ma miejsca na rozważania czy analizowanie cen produktów. W tym miejscu klient podejmuje jedne z najszybszych decyzji zakupowych. Produkty umieszczone w strefie kasy zajmują przeciętnie zaledwie półtora procent powierzchni sklepowej. Jednak generują aż 5% obrotów placówki handlowej. Ułożenie słodyczy przy kasie na regałach wzdłuż bardzo cieszy dzieci, które przychodzą z rodzicami na zakupy i które zazwyczaj "wymuszają" na rodzicach zakup słodyczy stojąc w kolejce.

Warto dodać, że w brytyjskich sklepach wielkopowierzchniowych sieci Tesco słodycze z półek znajdujących się najbliżej kas zniknęły prawie 20 lat temu, a od stycznia tego roku także w mniejszych sklepach. Za podjęciem takiej decyzji przemawiały przeprowadzone wśród klientów badania. Większość opowiedziała się za stworzeniem strefy wolnej od słodyczy. Tesco włączyło się do akcji zwalczania otyłości, która jest w Wielkiej Brytanii poważnym problemem społecznym. W ubiegłym roku także Lidl testował kasy bez słodyczy w swoich sklepach w Wielkiej Brytanii. Słodycze zastąpiono tam orzechami i owocami. Odnotowano duży wzrost obrotów w tych kasach. To samo rozwiązanie firma wprowadziła też w sklepach w Niemczech. W Polsce słodyczy nie ma tylko w hipermarketach Auchan. - Przy żadnej kasie nie ma słodyczy, ani innych produktów, np. papierosów. Od samego początku wyszliśmy z założenia, że kasa jest miejscem do płatności za zakupy, których klient dokonuje na terenie sklepu – mówi Dorota Patejko, rzecznik prasowy Auchan Polska. 


 

CUKRY PROSTE - WAŻNE INFORMACJE

1. Spożycie cukru wpływa na nagły skok glukozy, a po chwili jej spadek. Takie wahania przyczyniają się do nadpobudliwości (/hiperaktywności), zaburzeń koncentracji i nawet agresji;

2. Cukier niszczy szkliwo zębów, jest pożywką dla bakterii, szczególnie tych powodujących próchnicę;

3. Uszkadza błonę śluzową jelit, przez co zaburza układ odpornościowy dziecka;

4. Zwiększa ryzyko zagrzybienia organizmu, pojawienia się pasożytów, zaburza trawienie (problemy z wypróżnianiem), podrażnia żołądek;

5. To właśnie cukier (a nie jak wcześniej myślano, tłuszcze) jest głównie odpowiedzialny za nadwagę i otyłość wczesnodziecięcą (ta zaś prowadzi do cukrzycy typu 2 i chorób układu sercowo-naczyniowego)

Czy popierasz wprowadzenie zakazu sprzedaży słodyczy w strefach kasowych?

TAK / NIE / NIE MAM ZDANIA

Zapraszamy do dyskusji, zadawania pytań oraz głosowania tutajŻRODŁO:
http://makoweczki.pl/wszechobecne-slodycze/


http://www.hurtidetal.pl/article/art_id,19282-61/zakupy-przy-kasie/

https://www.salon24.pl/newsroom/628004,kiedy-w-polsce-beda-kasy-bez-slodyczy