PROJEKT 458


NASZE PROJEKTY POLITYCZNE

SEKTOR TRANSPORT

Projekt 458 - POJAZDY WSPÓLNE - CAR SHARING - program wsparcia rządowego oraz promocji wspólnego użytkowania elektrycznych i / lub hybrydowych samochodów osobowych w lokalnych społecznościach


 

Zapraszamy do dyskusji oraz głosowania tutaj

Szanowni Państwo

Samochód był od niemal zawsze symbolem wolności i niezależności, ale coraz częściej posiadacze postrzegają samochód jako wydatek i ciężar. Wspólne użytkowanie pojazdów samochodów staje się coraz bardziej popularne dzięki wielu korzyściom jakie płyną ze współdzielenia samochodów osobowych i specjalnych. Powoli nadchodzi nowa epoka, w której dostęp będzie ważniejszy niż własność.



Pojazdy Wspólne - Carsharing to przede wszystkim projekt środowiskowy i społeczny, w drugiej kolejności biznesowy lub finansowy. Projekt Pojazdy Wspólne - Carsharing jest przeznaczony dla lokalnych społeczności i jego celem jest zmniejszenie ilości posiadanych samochodów osobowych, zapewnienia niedrogiego dostępu do elektrycznych i / lub hybrydowych pojazdów dla lokalnych społeczności objętych programem oraz znaczną redukcję kosztów posiadania samochodu osobowego. To system wspólnego użytkowania samochodów osobowych, które udostępniane są za opłatą użytkownikom przez operatorów floty pojazdów. Pojazdy Wspólne - Car-sharing jest to model wypożyczalni samochodów elektrycznych i / lub hybrydowych, gdzie możliwe jest wypożyczanie samochodu na krótki czas, często z godziny na godzinę. Jest on atrakcyjny dla klientów, którzy tylko sporadycznie korzystają z pojazdu, a także dla tych, którzy chcieliby okazjonalnie mieć dostęp do samochodu innego typu. Car-sharing przyczynia się do zrównoważanego transportu, ponieważ jest to transport publiczny o mniejszej intensywności, a według The Economist, car-sharing może zmniejszyć liczbę posiadanych samochodów, szacunkowo jeden samochód car-sharingowy zastępuje nawet do 15 samochodów prywatnych. Podstawą car-sharingu jest uzyskanie korzyści prywatnego samochodu, bez kosztów i obowiązków wynikających z jego posiadania. Zamiast dostępu rodzinnego posiadanie dostępu do floty pojazdów na miarę aktualnych potrzeb. Car-sharing może być postrzegany jako zorganizowane krótkoterminowe wypożyczenie samochodu. W przypadku gdy nie jeździ się codziennie lub nie robi przebiegu większego niż 10 000 kilometrów rocznie posiadanie pojazdu może być droższe niż korzystanie z car-sharingu.



Wsparcie rządowe / samorządowe
Projekt zakłada następujące działania rządowe / samorządowe:
- organizacja miejsc parkingowych w najlepszych lokalizacjach objętych programem
- zapewnienie gruntów przeznaczonych pod przyszłe stacje ładowania i parkowania
- udzielenie gwarancji kredytowej na zakup floty pojazdow elektrycznych lub pomoc w uzyskaniu preferencyjnych kredytów
- losowy wybór lokalnych operatorów sieci spośród kandydatów spełniających wymagania projektu
- kampania informacyjna we wszystkich lokalnych mediach



Korzyści dla rządu / samorządu:

- redukcją emisji gazów cieplarnianych,
- zmniejszenie ruchu drogowego i potrzeb parkingowych



Flota
Głownie czterodrzwiowe samochody kompaktowe, oraz specjalne przeznaczone do przewozu większych ładunków. Projekt dopuszcza również współdzielenie pojazdów ciężarowych, w tym specjalistycznych w zależności od potrzeb danej lokalnej społeczności. Pojazdy będą wybierane przez lokalne społeczności w wyborach / liście rankingowej online.



Ceny za korzystanie z pojazdów
- jedna stała sztywna stawka 5 zł za godzinę dla każdego i o każdej godzinie oraz w każdym dniu i na terenie całego kraju.

Jak to działa w praktyce?
Rezerwacji pojazdu dokonujemy on-line, za pomocą telefonu czy SMS-a, czy za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne, zależnie od operatora. Szybko wpisujemy od kiedy nastąpi wypożyczenie; jak długo samochód jest potrzebny oraz jaki typ samochodu potrzebujemy. Oczywiście wcześniej rezerwując samochód mamy większą szansę na dostępność danego pojazdu. Samochód otwieramy i uruchamiamy telefonem lub PIN-codem otrzymanym w aplikacji. Samochody odbieramy i oddajemy tylko w miejscach do tego wyznaczonych, czyli miejscach parkingowych, które pełnią jednocześnie funkcję "stali paliw", gdzie pojazd podczas parkowania jest zasilany energią elektryczną.


Informacje o podobnych projektach:

W grudniu 2012 roku było około 1,7 miliona użytkowników car-sharingu w 27 krajach, wliczając tak zwane usługi peer-to-peer, według badań Transportation Sustainability Research Center przy U.C. Berkeley. Spośród nich 800 000 użytkowników znajdowało się w Stanach Zjednoczonych. W listopadzie 2012 firma Zipcar miała 767 000 członków i oferowała 11 000 pojazdów na terenach Ameryki Północnej i europy, co czyni ją światowym liderem sieci car-sharingowej. Natomiast Car2go jest dostępne w 17 miastach na całym świecie z liczbą klientów równą 275 000 na styczeń 2013 roku. Według Navigant Consutling globalne przychody z usług car-sharingu wyniosą 1 miliard dolarów w roku 2013 i wzrosną do 6,2 miliarda dolarów do 2020 roku, z ponad 12 milionami użytkowników na całym świecie. Głównymi czynnikami wzrostu wartości car-sharingu są rosnące natężenia ruchu w miastach, pokoleniowa zmiana poglądów na temat posiadania samochodu, rosnące koszty posiadania samochodu, a także konwergencja modeli biznesowych. Od września 2012 roku największym operatorem na świecie jest Zipcar. Posiada on 730 tysięcy członków na całym świecie i oferuje do wypożyczenia 11 tysięcy samochodów w miastach i na ponad 300 kampusach uczelni w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Austrii. Od 2010 roku Zipcar posiada 80% rynku car-sharingowego w USA i 50% na całym świecie. Kilka wypożyczalni samochodów stworzyło swoje własne serwisy car-sharingowe, począwszy od Hertz on Demand w 2008 roku, na terenie USA i Europy, WeCar od Enterprise Rent-A-Car, Uhaul Car Share, którego właścicielem jest U-Haul i Avis On Location od Avis.

Czy popierasz założenia tego Projektu?

TAK / NIE / NIE MAM ZDANIA
Zapraszamy do dyskusji oraz głosowania tutaj



LINKI / ŻRÓDŁO / LEGENDA / BIBLIOGRAFIA / ODNIESIENIA
https://pl.wikipedia.org/wiki/Car-sharing
https://www.publicsectordigest.com/article/integrating-car-sharing-local-community
http://carsharing.org/what-is-car-sharing/
https://www.toolkit.bc.ca/tool/community-car-share-program
http://www.zipcar.com/press/releases/communitycar
http://futureofcarsharing.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Community_CarShare