PROJEKT 601


NASZE PROJEKTY POLITYCZNE

SEKTOR KULTURA

Projekt 601 - USTAWA ANTYTABLOIDOWA. Tabloidy i tabloidyzacja życia publicznego w Polsce - debata dotycząca zaostrzenia prawa prasowego. Nowelizacja ustawy Prawo prasowe.

 

Zapraszamy do debaty i głosowania tutaj

Szanowni Państwo,
dzisiaj WAŻNY społecznie projekt serdeczna prośba o głosowanie i opinie.
Projekt 601 - USTAWA ANTYTABLOIDOWA. Tabloidy i tabloidyzacja życia publicznego w Polsce - debata dotycząca zaostrzenia prawa prasowego. Nowelizacja ustawy Prawo prasowe.To będzie projekt, który z pewnością rozwścieczy takie gazety jak Fakt czy Super Express, które dzisiaj niestety są ciałem opiniotwórczym dla wielu Polaków - ale mimo wszystko, jeśli ten projekt uzyska 51% Waszego poparcia to PRZEJDZIE do Programu i nikogo ani niczego nie będziemy się bać!

Projekt 601 dotyczy zaostrzenia przepisów ustawy Prawo prasowe w ten sposób, aby ograniczyć postępującą tabloidyzację życia społecznego w Polsce w możliwie maksymalnym zakresie oraz przywróceniu do funkcjonowania normalnej opiniotwórczej prasy. W jaki sposób? Czekamy na Wasze sugestie!To jest projekt konsultacyjny - prosimy o Wasze opinie, rady, sugestie, a nawet krytykę.

Właścicielami tabloidów byli i są potężni magnaci prasowi, traktujący swoje gazety jako narzędzie ochrony własnych interesów i budowania politycznych wpływów. Musimy zastanowić się wspólnie, czy takiego rynku prasy potrzebuje nasza demokracja. Silne, mocno upolitycznione tabloidy nie są bowiem koniecznym elementem demokratycznego pejzażu. We Francji właściwie ich nie ma. Poważna, wyważona prasa zajmuje się polityką. Sensacją i plotkami z życia gwiazd – wyspecjalizowane w tym tytuły. Ma to swoje wady i zalety. Francuscy politycy są mniej na celowników mediów niż ich brytyjscy koledzy, ale debata polityczna jest o wiele bardziej merytoryczna. I do tego musimy wrócić w Polsce - inaczej zaleje nas wszechobecna głupota!

Jako obywatele demokratycznego państwa powinniśmy się zastanowić, czy chcemy prasy i polityki bliżej francuskiego czy brytyjskiego modelu.NAJWAŻNIEJSZE WADY TABLOIDÓW:
- kształtowanie opinii publicznej
- wpływ na decyzje polityczne obywateli
- wykorzystuja zdjęcia ludzi z portali społecznościowych i bez ich zgody publikują w artykułach pikselując jedynie twarze
- manipulacja społeczeństwem
- tworzą kampanią strachu (pamiętna okładka z tłumem śniadych ludzi i nagłówkiem „90 tysięcy Arabów zaleje Polskę”.)
- napastliwy ton
- upraszczanie złożonych kwestii
- nasycanie opinii publicznej dezinformacją i populistycznymi informacjami
- zakładają nielegalne podsłuchy
- deprofesjonalizacja zawodu dziennikarza
- zbyt emocjonalne przekazy
- skrócenie lub często odejście od procesu weryfikacji informacji
- odejście od roli edukacyjnej prasy, upraszczanie informacji, trywializowanie i sprowadzanie do ciekawostek
- lubią czarno-białe sytuacje i taką uproszczoną wizję świata narzucają swoim odbiorcom
- rozpowszechnianie fake newsów
- tabloidowy przekaz nie pobudza do myślenia, raczej podgrzewa emocje
- w podawanych newsach informacja jest od razu oceniana i interpretowana przez autora, co jest jawnym zaprzeczeniem zasady bezstronności i obiektywizmu
- tworzą fikcyjny świat. Jedna z gazet wydrukowała magiczne figury naenergetyzowane przez uzdrowiciela: trójkąt na układ moczowy, koło na układ trawienny i serce na krążenie. Należało je wyciąć i przyłożyć do odpowiedniej części ciała. Po jakimś czasie tabloid zaczął publikować listy od czytelników, którym te kawałki papieru pomogły!
- kreaują tabloidowe umysły Polaków
- tabloidyzacja życia społecznego będzie prowadziła do erozji więzi społecznych
- zabijają jedną z najważniejszych ról mediów czyli miejsca cyrkulacji opinii i poglądów

ZALETY:

-
-
-
-
-
-

I teraz najważniejsze pytanie:

Czy popierasz działania zmierzające do ograniczenia działalności tabloidowej w Polsce oraz przygotowania ustawy antytabloidowej?

Zapraszamy do debaty i głosowania tutaj


LINKI / ŻRÓDŁA:
http://www.rp.pl/Dobra-osobiste/305289999-Tabloid-moze-zrobic-z-ciebie-morderce---zadoscuczynienie-za-naruszenie-prawa-do-wizerunku.html
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/150514,1,jasne-i-ciemne-strony-tabloidow.read
http://www.proto.pl/wywiady/wywiad-z-dr-hab-malgorzata-moleda-zdziech-sgh-o-tabloidyzacji-mediow
https://interaktywnie.com/biznes/newsy/portale/powody-rozpowszechniania-fake-newsow-tabloidyzacja-mediow-konkurencja-i-brak-czasu-na-weryfikacje-informacji-255400
http://www.znam.media.pl/wiedziec_wiecej/artykul/43-tabloidyzacja-mediow-czyli-dziennikarstwo-na-opak
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1531071,1,tabloidyzacja-glupi-na-wlasne-zyczenie.read
http://natemat.pl/34795,tabloidyzacja-mediow-tabloidyzacja-umyslow-czy-grozi-nam-erozja-demokracji